BolecCynk

 

R E K L A M A

Gość Bolec.Info: Bożena Kuchmacz

6 października 2020r. o 9:58, odsłon: 980 - Wideo

O czterech zaplątanych kulturach w sieci porozmawiam z dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce

Bolesławiec - Informacje: Bożena Kuchmacz

Bożena Kuchmacz (fot. Bolec.Info)

We wtorek o godz.10 porozmawiamy z dr inż. Bożeną Kuchmacz, dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce o realizowanym przez ośrodek projekcie "O 4 zaplątanych Kulturach w Sieci" finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Rozmowę obejrzycie w tym oknie wideo:

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 punktów na 100 możliwych. 60.000.000 złotych trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii COVID-19. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30.10.2020 r. Wszystkie efekty działań będą dostępne za darmo w internecie.

Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK odpowiada standardom i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce pt. "Zaplątanie w sieci 4 kultur". Projekt nawiązuje do pochodzenia mieszkańców, którzy zamieszkują gminę Gromadka. Zaraz po II Wojnie Światowej na tereny gminy Gromadka przyjechali ludzie z różnych stron Europy m. in.: Bałkanów, Kresów Wschodnich, centralnej Polski oraz przesiedlona została ludność w wyniku akcji "Wisła". Zadanie "Zaplątanie w sieci 4 kultur" pogłębia za pomocą sieci znajomość lokalnych zwyczajów i tradycji kultywowanych przez przybyłą ludność. W gminie Gromadka wśród społeczeństwa o tak zróżnicowanej kulturze zawsze panowała tolerancja i szacunek dla wielokulturowego społeczeństwa. Za pośrednictwem Sieci przy wykorzystaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego krzewi się lokalne zwyczaje i tradycje umożliwiając aktywny i kreatywny udział społeczności w kulturze.

W projekcie zaprezentowane zostały działania związane z kulturą polską, kresową, bałkańską i ukraińską. W miesiącu czerwcu nastąpi prezentacja archiwalnych zapisów kulturalnych związanych z kulturą polską. W miesiącu lipcu zostanie zaprezentowana kultura kresowa, w sierpniu ukraińska, we wrześniu bałkańska. W ramach zadania zostanie nagrana płyta DVD i opracowana graficzna forma folderu podsumowującego wszystkie działania. Dla Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce ważna jest promocja gminy i jej nietypowej kultury.

(Bolec.Info)

R E K L A M A
R E K L A M A

Komentarze Bolecnautów

 • avatar

  Super inicjatywa

  6 października 2020r. o 10:52

 • avatar

  Gratulacje, świetny projekt

  6 października 2020r. o 13:56

 • avatar

  Gratulacje, świetny projekt

  6 października 2020r. o 13:57

 • avatar

  Bardzo rzeczowy i ciekawy wywiad. A sama inicjatywa godna pochwały. Miło słyszeć, że gminy się rozwijają i kultywują tradycję – z miłością i tolerancją!

  6 października 2020r. o 15:28

 • avatar

  A Pan Redaktor Kazimierz nadal kasuje niewygodne posty. Ech... Żenada. Na przyszłość Panie Redaktorze naucz się nazwiska osoby z którą prowadzisz rozmowę i nie przekręcaj go podczas nagrania. Odrobina krytyki i już wychodzi partyjna moderacja.

  6 października 2020r. o 18:43

 • avatar

  A co z LGBT w Gromadce.

  6 października 2020r. o 18:56

 • avatar

  Kompetentna osoba barwi pani dyrektor.

  6 października 2020r. o 19:04

 • avatar

  Gromadka to ciekawa gmina. Doktor inżynier to brzmi dumnie. Gratulacje

  6 października 2020r. o 19:06

R E K L A M A

Skomentuj:

KORONAWIRUS W BOLESŁAWCU

Kontakt z Bolec.Info

Redakcja: redakcja@bolec.info, tel. 693-375-790
Dział Reklamy: reklama@bolec.info
Reklama na Bolec.Info: tel. 693-375-950, 693-375-799
Pełna wersja strony
Bolec.Info - wersja mobilna

Copyright © 2004-2020 by Bolec.Info (przygotowanie: Bartłomiej Mierzwa)