BolecCynk

 

R E K L A M A

Straż miejska przypomina

31 maja 2020r. o 10:51, odsłon: 5067 -

Bądź odpowiedzialnym właścicielem psa i dbaj o bezpieczeństwo innych. Psia kupa do kosza! - pies po sobie nie posprząta.

Bolesławiec - Informacje: Straż miejska w Bolesławcu

Straż miejska w Bolesławcu (fot. Bolec.info)

Straż Miejska w Bolesławcu przypomina, iż właściciel czworonoga ma wiele obowiązków. Wśród nich jednym bardzo istotnym, mającym wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, jest obowiązek zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, określony w art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Niespełna 2 lata temu, ustawodawca, zauważając ogromne zagrożenie związane z niewywiązywaniem się przez właścicieli z tego obowiązku, zaostrzył sankcje karne w tym zakresie, nie tylko zwiększając maksymalną kwotę grzywny z 250 zł do 1.000 zł, ale również obok kary grzywny i nagany dopuszczono także zastosowanie kary ograniczenia wolności za przedmiotowe wykroczenie. 

Nie bez znaczenia jest fakt, iż ilość pogryzień ludzi przez psy niestety co roku kształtuje się na tym samym poziomie. Niewątpliwie zwykłymi środkami ostrożności przy trzymaniu zwierząt są właśnie smycz czy kaganiec. Problem wyprowadzania psów przez właścicieli bez zachowania powyższych zasad jest cały czas aktualny i bolesławieccy strażnicy miejscy będą nadal reagować i wyciągać surowe sankcje karne wobec nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów, którzy decydują się na wyprowadzanie psów z naruszeniem powyższego przepisu, tj. bez smyczy, kagańca lub bez żadnej opieki.

Takim lekceważącym zachowaniem właściciele psów stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi. Niestety często słyszymy o tragicznych pogryzieniach bezbronnych dzieci, które atakowane są przez niedopilnowane przez dorosłych zwierzęta. Przestrzegając obowiązujących przepisów prawa możemy z pewnością takich zdarzeń uniknąć, a to przecież tak niewiele: smycz, kaganiec.

Przypominamy! Bądź odpowiedzialnym właścicielem!

art. 77 § 1 Kto nie zachowuje zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2 Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

art. 78 Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

art. 108 Kto szczuje psem człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Obok przepisów Kodeksu wykroczeń właściciele zwierząt zobowiązani są także do sprzątania po nich, co jednoznacznie wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bolesławiec, tym samym niedopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie, za które strażnik miejski może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Często bagatelizowany obowiązek niestety stanowi również ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwłaszcza małych dzieci, które mogą natknąć się na psią kupę, bawiąc się na podwórku. Jak się okazuje podczas prowadzonej służby patrolowej obecność strażnika miejskiego wywołuje odruch nerwowego szukania woreczka, chusteczki, czy czegokolwiek, czym można uprzątnąć psią kupkę. Świadczy to o świadomości jaki obowiązek ciąży na właścicielu czworonoga, zatem apelujemy: Psia kupa do kosza! - pies po sobie nie posprząta.

Każde naruszenie powyższych przepisów należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Bolesławcu (75 644 79 90) lub na Policję (numer alarmowy 112).

(straż miejska bolesławiec/Bolec.info)

R E K L A M A
R E K L A M A

Komentarze Bolecnautów

 • avatar

  Mój pies po sobie sprząta, ba nawet rachuje do dziesięciu. Skąd wiem? pies sąsiada mi o tym powiedział.

  31 maja 2020r. o 11:11

 • avatar

  Oczywiście wyprowadzanie bez smyczy to też powinno być karane, bo niby pies łagodny ale nie wiadomo co zrobi.

  31 maja 2020r. o 11:29

 • avatar

  I za niesprzątanie po pieskach karać

  31 maja 2020r. o 11:50

 • avatar

  SM zajęła by się poważniejszymi sprawami w dobie koronawirusa, niż pieskami i ich kupkami.Ostatnio nie widać na mieście pieszych patroli SM, w związku z czym należy im wypłacać tzw postojowe, albo rozwiązać niepotrzebną nikomu SM.

  31 maja 2020r. o 15:17

 • avatar

  Wprowadzić tylne maseczki dla psów jaki pies nie będzie miał walnąć mu mandat w wysokości 30 000 kości

  31 maja 2020r. o 16:01

 • avatar

  Niech SM zobaczy jaki jest porządek w środku miasta i kara Zarządców za brud i sterty śmieci i biegające w biały dzień szczury. Podwórka są nie zamiatane od kilku miesięcy. Jest to nie dopomyślenia w czasie koronawirusa,a nie zajmować się kupkami psimi.

  31 maja 2020r. o 16:41

 • avatar

  A co z karaniem tych na dwóch nogach co s.. ją gdzie popadmie, pod blokami, śmietnikami w centrum?

  31 maja 2020r. o 19:13

 • avatar

  News roku !!!! Brawo Straż miejska !!!! mandaciki, psie kupy, smycze i kagańce !!!! A może byście zwrócili uwagę na zamiecone i brudne miejsca w mieście ???? --- wystarczy sie przejść, albo przejechac troche dalej od rynku !!! Ze smakoszy alkoholu , przerzucili sie na psy !!! Widocznie panowie mają nie dużo zajęc ?????????????? Pod arkadami piją piwo w biały dzień-- i nie widziałam, tam nigdy straży miejskiej !!!

  31 maja 2020r. o 20:49

R E K L A M A

Skomentuj:

KORONAWIRUS W BOLESŁAWCU

Kontakt z Bolec.Info

Redakcja: redakcja@bolec.info, tel. 693-375-790
Dział Reklamy: reklama@bolec.info
Reklama na Bolec.Info: tel. 693-375-950, 693-375-799
Pełna wersja strony
Bolec.Info - wersja mobilna

Copyright © 2004-2020 by Bolec.Info (przygotowanie: Bartłomiej Mierzwa)