BolecCynk

 

R E K L A M A

Zaplątanie w sieci 4 kultur

29 maja 2020r. o 9:43, odsłon: 1449 - Tekst zlecony

W gminie Gromadka wśród społeczeństwa o tak zróżnicowanej kulturze zawsze panowała tolerancja i szacunek.

Bolesławiec - Informacje: Budynek Gminnego Osrodka Kultury i Biblioteka w Gromadce

Budynek Gminnego Osrodka Kultury i Biblioteka w Gromadce (fot. GOKiB)

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 punktów na 100 możliwych. 60.000.000 złotych trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii COVID-19. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30.10.2020 r. Wszystkie efekty działań będą dostępne za darmo w internecie.

Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK odpowiada standardom i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce pt. "Zaplątanie w sieci 4 kultur".

Projekt nawiązuje do pochodzenia mieszkańców, którzy zamieszkują gminę Gromadka. Zaraz po II Wojnie Światowej na tereny gminy Gromadka przyjechali ludzie z różnych stron Europy m. in.: Bałkanów, Kresów Wschodnich, centralnej Polski oraz przesiedlona została ludność w wyniku Akcji "Wisła". Zadanie "Zaplątanie w sieci 4 kultur" pogłębia za pomocą sieci znajomość lokalnych zwyczajów i tradycji kultywowanych przez przybyłą ludność.

W gminie Gromadka wśród społeczeństwa o tak zróżnicowanej kulturze zawsze panowała tolerancja i szacunek dla wielokulturowego społeczeństwa. Za pośrednictwem sieci przy wykorzystaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego krzewi się lokalne zwyczaje i tradycje umożliwiając aktywny i kreatywny udział społeczności w kulturze.

W projekcie zaprezentowane zostaną działania związane z kulturą polską, kresową, bałkańską i ukraińską. W miesiącu czerwcu nastąpi prezentacja archiwalnych zapisów kulturalnych związanych z kulturą polską. W miesiącu lipcu zostanie zaprezentowana kultura kresowa, w sierpniu ukraińska, we wrześniu bałkańska.

W ramach zadania zostanie nagrana płyta DVD i opracowana graficzna forma folderu podsumowującego wszystkie działania. Dla Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce ważna jest promocja gminy i jej nietypowej kultury.

(GOKiB Gromadka/Bolec.info)

R E K L A M A
KORONAWIRUS W BOLESŁAWCU

Kontakt z Bolec.Info

Redakcja: redakcja@bolec.info, tel. 693-375-790
Dział Reklamy: reklama@bolec.info
Reklama na Bolec.Info: tel. 693-375-950, 693-375-799
Pełna wersja strony
Bolec.Info - wersja mobilna

Copyright © 2004-2020 by Bolec.Info (przygotowanie: Bartłomiej Mierzwa)