BolecCynk

 

R E K L A M A

Jak wychowywać dziecko?

10 września 2019r. o 14:26, odsłon: 1680 - Tekst zlecony

Głównym zadaniem każdego rodzica jest przygotowanie swojego dziecka do dorosłego życia.

Bolesławiec - Informacje: Jak wychowywać dziecko

Jak wychowywać dziecko (fot. Archiwum prywatne)

Głównym zadaniem każdego rodzica jest przygotowanie swojego dziecka do dorosłego życia. Jak zatem je wychować, aby dobrze radziło sobie w szkole, a następnie w pracy. Potrafiło zawalczyć o swoje szczęście, być asertywne i i budować dojrzałe relacje z innymi ludźmi.

Jak najczęściej doceniaj

Aby dziecko mogło w przyszłości skutecznie stawić czoła trudom codzienności, potrzebuje wysokiego poczucia własnej wartości. Nikt nie ma na jego ukształtowanie tak dużego wpływu, jak właśnie rodzic. Młody człowiek potrzebuje słyszeć od niego częste pochwały i znacznie mniej krytyki. Możesz doceniać swoją pociechę nawet za najmniejsze rzeczy. Dzięki temu poczuje, że jest wartościowym człowiekiem, któremu należy się szacunek ze strony innych ludzi.

Pozwól się mylić i samodzielnie wyciągać wnioski

Każdy człowiek uczy się na własnych błędach, dlatego warto dać dziecku przyzwolenie na ich popełnianie. Nie chodzi jednak o to, aby być przesadnie pobłażliwym. Jeśli maluch coś zepsuje lub zaniedba, powinien ponieść tego konsekwencje. Dzięki temu będzie mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość. Unikaj jednak krzyków, wzbudzania poczucia winy czy dotkliwych kar.

Dziel się obowiązkami domowymi

Już kilkuletnie dziecko można angażować w różnego rodzaju obowiązki domowe. Może to być chociażby wynoszenie śmieci, mycie naczyń czy ścieranie kurzów. Jeśli maluch robi to niedokładnie czy niedbale, wtedy nie wyręczaj go z pracy. Z czasem nabierze sprawności i nauczy się, jak być odpowiedzialnym za powierzone zadania.

Dowiedz się jak mówić żeby maluchy nas słuchały: https://tantis.pl/jak-mowic-zeby-maluchy-nas-p730372.html

Nie wyśmiewaj

Dziecko wyśmiewane przez rodziców staje się zakompleksione i nieśmiałe. Na skutek tego w późniejszym życiu może być bierne i nie umieć zawalczyć o siebie. Dlatego uważaj na to, co mówisz, aby uniknąć skrzywdzenia swojej pociechy.

Kochaj bezwarunkowo

Aby młody człowiek poczuł wewnętrzną siłę, potrzebuje czuć się bezwarunkowo kochany i akceptowany. W przeciwnym razie może u niego wykształcić się kompleks niższości. W związku z tym warto zapewniać swoje dziecko, że bez względu na okoliczności jest dla nas najważniejsze na świecie.

Nie wymagaj bycia grzecznym i posłusznym

W życiu trzeba nieraz umieć się sprzeciwić i stanowczo postawić granice. Nie jest o to łatwo, jeżeli rodzice od najmłodszym lat wymagają od dziecka bezwarunkowego posłuszeństwa, grzeczności i zgadzania się z nimi we wszystkim.

Bądź dyskretnym powiernikiem

Aby wychować zdrowego i szczęśliwego człowieka, należy nauczyć go dostrzegania w sobie i wyrażania różnych emocji - zarówno tych przyjemnych, jak i trudnych. Rodzic powinien dać swojemu dziecku poczucie, że zawsze może z nim porozmawiać w razie takiej potrzeby. Nie chodzi jednak o to, aby nachalnie przepytywać swojego potomka, lecz zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do dzielenia się uczuciami.

Szukasz księgarni z dużym wyborem książek o wychowaniu? Odwiedź: tantis.pl

(Orion media group)

R E K L A M A
R E K L A M A

Komentarze Bolecnautów

R E K L A M A

Skomentuj:

Kontakt z Bolec.Info

Redakcja: redakcja@bolec.info, tel. 693-375-790
Dział Reklamy: reklama@bolec.info
Reklama na Bolec.Info: tel. 693-375-950, 693-375-799
Pełna wersja strony
Bolec.Info - wersja mobilna

Copyright © 2004-2019 by Bolec.Info (przygotowanie: Bartłomiej Mierzwa)