BolecCynk

 

R E K L A M A

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2019r. o 9:33, odsłon: 2468 - Tylko na Bolcu

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii uczcili 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Bolesławiec - Informacje: Dzień Wojska Polskiego w Garnizonie Bolesławiec

Dzień Wojska Polskiego w Garnizonie Bolesławiec (fot. 23 Śląski Pułk Artylerii)

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu uczcili uroczystą zbiórką 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej, oraz 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

Głównym punktem obchodów najważniejszego dla żołnierzy Święta był uroczysty apel. Na zaproszenie dowódcy pułku wz. mjr. Jerzego Juchaniuka w obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z pułkiem. Po podniesieniu  flagi państwowej i odegraniu hymnu, wagę i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla zachowania suwerenności Ojczyzny i ochrony Europy Zachodniej przed rewolucją bolszewicką podkreślił dowódca pułku wz. mjr Jerzy Juchaniuk.

- 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskana niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną.

Niewątpliwe duży wkład w zwycięstwo nad bolszewikami miał nasz patron gen.broni Tadeusz Jordan Rozwadowski współautor Bitwy Warszawskiej - powiedział mjr Jerzy Juchaniuk.

- W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Oddając hołd naszym żołnierskim poprzednikom dajemy wyraz pamięci o Ich doniosłych czynach oraz krzewionych wartościach moralnych, które pomimo upływu lat pozostają dla każdego Polaka niezmienne - dodaje

 Podczas uroczystości upamiętniono również 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Zapoczątkowało ono ruch powstańczy na śląsku, który ostatecznie w 1921 roku doprowadził do przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Punktem zapalnym wybuchu powstania było zabicie 15 sierpnia 1919 roku przez oddział Grenzschutz Ost 10 cywili w kopalni Mysłowice.

Uroczysty apel stanowił okazję do wręczenia awansowanym aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.

Z okazji Dnia Wojska Polskiego redakcja gazety i portalu Bolec.Info składa wszystkim żołnierzom 23 Śląskiego Pułku Artylerii i ich rodzinom najlepsze życzenia: dużo szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym.

(23 Śląski Pułk Artylerii/Bolec.Info)

R E K L A M A
R E K L A M A

Komentarze Bolecnautów

  • avatar

    Brawo żołnierze, wreszcie święto bez oficjeli.

    15 sierpnia 2019r. o 10:02

  • avatar

    Ludzie co to za wojsko , jakieś 30 lat temu to tak ale nie teraz to fasada armii , Indianie mieli lepszych Apaczów a to to dzieci na ruskim sprzęcie sprzed 50 a nawet 50 lat .

    17 sierpnia 2019r. o 12:33

R E K L A M A

Skomentuj:

KORONAWIRUS W BOLESŁAWCU

Kontakt z Bolec.Info

Redakcja: redakcja@bolec.info, tel. 693-375-790
Dział Reklamy: reklama@bolec.info
Reklama na Bolec.Info: tel. 693-375-950, 693-375-799
Pełna wersja strony
Bolec.Info - wersja mobilna

Copyright © 2004-2020 by Bolec.Info (przygotowanie: Bartłomiej Mierzwa)